Czy właśnie odebrałeś klucze od dewelopera ale nie jesteś pewny jak chcesz urządzić swoje mieszkanie?
Czy Twoje mieszkanie już dawno zasługuje na remont, bo meble są nie pierwszej nowości, a tapeta ma niemodny wzór?
Czy może zdecydowałeś się na budowę domu, ale nie wiesz jak go urządzić?
W takim razie mam dla Ciebie dobrą wiadomość, już nie musisz się martwić. Bardzo chętnie Ci pomogę i stworzę dla Ciebie idealne pod względem funkcjonalnym pomieszczenia, które trafią w Twój gust i potrzeby. Pomogę Ci poczuć się jak u siebie w domu.

Krok 1- wywiad
W pierwszej fazie projektowania najważniejszy jest wywiad - otwarta rozmowa z inwestorem o jego oczekiwaniach w stosunku do ostatecznego efektu jaki chce uzyskać we wnętrzu. Im więcej projektant się o Was dowie tym lepiej. :) Na tym etapie pytania o styl życia i zainteresowania nie powinny dziwić. Rolą architekta jest zdobycie jak największej ilości informacji, które mogą mieć wpływ na sposób i styl aranżacji wnętrza, kierunek w jakim pójdzie cały projekt. Nad jakimi kwestiami Wy jako Klienci powinniście zastanowić się przed pierwszym spotkaniem ze swoim projektantem? Oto kilka z nich:
-
Budżet ? - to pytanie na pewno padnie. Warto zastanowić się jak kwotę chcecie przeznaczyć na realizację projektu. Jakie elementy wyposażenia chcecie zakupić od razu, a jakie możecie zakupić w późniejszym czasie.
-
Czy są jakieś niestandardowe elementy, które powinny zostać uwzględnione w projekcie wnętrz?
-
Ważna jest kwestia wyposażenia kuchni i łazienki. Powinniście wiedzieć jaki rozmiar i typ zmywarki, piekarnika i lodówki preferujecie. Czy wolicie prysznic czy wannę?
-
Czy macie jakieś elementy MUST HAVE albo MUST STAY do wykorzystania we wnętrzu?
-
Możecie się także zastanowić nad tak zwaną czarna listą- niektórzy klienci z góry informują, że pewne rozwiązania absolutnie nie wchodzą w grę (np. otwarta kuchnia, jasne panele podłogowe itp.).

Krok 2- inwentaryzacja
Przed przystąpieniem do projektowania robimy inwentaryzację przestrzeni, którą będziemy się zajmować. Na tej podstawie wykonujemy rzuty, które są bazą do pracy. Czasami zdarza się, że budynek jest w trakcie budowy i nie możliwe jest wykonanie tego etapu. W takim wypadku bazujemy na rzutach udostępnionych przez dewelopera.



Krok 3- schemat funkcjonalny
Na tym etapie zastanawiamy się nad podstawową kwestią związana z aranżacją przestrzeni- czyli jej funkcją. Na bazie zdobytych informacji przygotowujemy kilka propozycji aranżacji wnętrza w formie rzutów 2D. Rysunki przedstawiają lokalizację wszystkich elementów wyposażenia wnętrza wraz z wymiarami. W mojej pracowni ilość przedstawionych wariantów zależy od wybranego pakietu projektu wnętrza. Razem z klientem omawiamy plusy i minusy każdego z rozwiązań i wybieramy ten najbardziej zbliżony ideałowi. To dla mnie bardzo ważny etap i zazwyczaj pracujemy nad nim tak długo, aż obie strony będą zadowolone :)

Krok 4 - koncepcja wizualna aranżacji wnętrza
Koncepcja wizualna- czyli to co projektant wnętrz lubi najbardziej! Na podstawie wybranego układu funkcjonalnego tworzymy wnętrze 3D- model, gdzie dobieramy kolorystykę, materiały i wszystkie elementy wyposażenia i wykończenia wnętrza. Na tym etapie powstają także wizualizacje. To najbardziej kreatywna i najbardziej czasochłonna część procesu projektowego. Podstawa współpracy z architektem wnętrz jest otwartość. Jeżeli coś się Wam nie podoba musicie o tym informować, to ważne ponieważ po zaakceptowaniu koncepcji zmiany w projekcie są niemożliwe.



Krok 5 - projekt wykonawczy wnętrz
Projekt wykonawczy wnętrza jest podsumowaniem wszystkich ustaleń i wyborów klienta oraz architekta. To dokumentacja techniczna służąca wykonaniu projektu. Jako ciekawostkę dodam, że opracowanie wykonawcze projektu wnętrz domu często jest kilka razy grubsze niż sam projekt budowlany tego samego budynku:) Co zawierać taka dokumentacja?
-
rzut wyburzeń, demontaży oraz ścian projektowanych
-
rzut projektowanego układu funkcjonalnego
-
rzut instalacji sanitarnych
-
rzut instalacji elektrycznych
-
rzut sufitów podwieszanych
-
rzut wykończenia podłóg
-
szczegółowe rzuty łazienek i kuchni
-
szczegółowe widoki ścian łazienek i kuchni
-
projekty mebli wykonywanych na zamówienie
-
inne niezbędne do prawidłowego wykonania projektu detale i widoki ścian pomieszczeń

Krok 6 - nadzór nad realizacją
Nadzór autorski jest u nas opcją dodatkową, wycenianą osobno. Kiedy najczęściej klienci decydują się taką opcję? Kiedy sami nie mają czasu nadzorować ekipy budowlanej, lub nie mają wiedzy, która pozwala nad wszystkim czuwać. Nadzór nad realizacją inwestycji przydaje się także wtedy, gdy chodzi o remont mieszkania w starym budownictwie, gdzie nie da się wszystkiego przewidzieć na etapie wykonywania projektu. Często w trakcie trwania takiego remontu okazuje się, że coś trzeba wykonać inaczej lub, że czegoś nie da się zrobić dokładnie tak jak architekt wstępnie zaplanował w projekcie wnętrz.



Po zakończeniu projektu i nadzoru nasza współpraca może trwać dalej. Poza projektowaniem wnętrz, prowadzę rodzinne przedsiębiorstwo stolarskie. To oznacza, że możesz powierzyć projektowanie, nadzór i wykonanie swojego wymarzonego wnętrza jednej firmie. Jeden specjalista będzie odpowiedzialny za cały proces, od projektu po realizację, co uważam za kluczowe dla zrozumienia projektu i precyzyjnego odwzorowania wszystkich detali. Po zakończeniu projektu przygotujemy Ci bezpłatną wycenę calej stolarki 😊